A "drog" kifejezés utal minden olyan - nem táplálékul szolgáló - anyagra mely a testi és lelki működésben változásokat eredményez (ez a központi idegrendszer működésének megváltozásán keresztül történik). A drogokkal való visszaélés (az intokszikáció - mérgezés) átmeneti viselkedési, érzelmi és gondolkodásbeli változásokat okoz. Hosszútávú fogyasztásuk DROGABUZUS-hoz, a (drog túlzásba viteléhez) vezet, ami a lelki (psichikai) és testi (fizikai) függés álapotában nyilvánul meg. Ilyenkor a drog olyan fontossá válik a függő számára, hogy az minden tevékenységét a drog köré szervezi - a drog az élet középpontjává lesz.
A fizikailag függővé vált egyrészt TOLERANCIÁT fejleszt ki a szerrel szemben (egyre nagyobb és nagyobb adag kell a kivánt hatás elérésére), másrészt hirtelen abbahagyásákor vagy az adag csökkentésekor MEGVONÁSOS TÜNETEK (ABSZTINENCIÓ) jelentkeznek, amelyek olykor életveszélyes állapotot is kiválthatnak. A megvonásos tünetek közé tartoznak: izomfájdalmak, fájdalmas görcsök, szorongásos rohamok, verejtékezés, hányinger, hasmenés, vérnyomás emelkedés, szapora szivdobogás. A drogosok (narkósok) általában neurotikus és lelkileg ingadozó személyek - impulzivak, antiszociális, hiszterikus személyek, valamint olyan személyek akik a külsőségekben keresik a támaszt a belső konfliktusok megoldására. A drogosok szociokulturális hovátartozása legtöbbször a dekadens környezet, a szegény stresszel teli atmoszféra, prostitúció, lopás de nem ritkán az anyagiakban gazdag környezet.
Egyes külső jelek, amik segitenek a drogos felismerésében: ha a drogos biztositani tudja a napi szükséges drogmennyiségét sokáig észrevétlenül maradhat függősége, lehet hogy csak diszkrét kedvállapot ingadozás jelentkezik a vérben levő drogkoncentációtol függően. Ha nem tudja beszerezni a számára elegendő adagot megváltozik a külső kinézete és a viselkedése. Minden pénzét a drog beszerzésére költi, általában ezek a személyek soványak, viaszos sápadt bőrszinűek, száraz és érdes a bőrük, gondozatlan fogaik és körmeik vannak, a bőrükön megtalálható a tűszúrás nyomai, gennyes tályogok találhatók a szúrás helyein, kedvtelenek, elveszik a motiváltságuk a munka és bármi aktivitás iránt. A pszihostimulánsok (serkentőszerek) pupilla tágulást idéznek elő, ide tartozik a kokain, amfetamin, speed. Az ópiátok (morfium, heroin, kodein) a pupillák összehúzódását okozhatják olyannyira hogy a pupillák gombostűfejnyi nagyságuak lesznek. Az orrsövényeket elválasztó nyálkahártya sérülését okozhatja, a kokain és heroin szippantásal való használata. A nyugtatóktól és alkoholtól függőek, érzelmileg ingadozóak, járásuk tántorgó. A kokain és amfetamin függőeknél kiadós verejtékezés, szájszárazság és izomrángás jelentkezik.
Attól függően, hogy a központi idegrendszer melyik részére hat és ebből kifolyólag milyen testi és lelki tüneteket okoz, a drogok a következő csoportokra oszthatók:
- NYUGTATÓSZEREK (alkohol, nyugtatók, altatók, opiátok)
- SERKENTŐSZEREK (kokain, amfetamin, nikotin, koffein, speed)
- HALLUCINOGÉNEK (LSD, ecstasy)
NYUGTATÓK (PSZIHODEPRESSZÁNSOK) - fékezőleg hatnak a központi idegrendszer működésére, csökkentik a feszültséget és a gátlást, kárositják az itélőképességet, a motoros tevékenységet, a koncentrációt, a kognitiv funkciókat.
ALKOHOL (etil alkohol) - a központi idegrendszerre tompitó hatása van, tompitja az idegrendszer magassab, az itélőképességért felelős részeit, károsodnak a finom koordinációs (összhangolt) mozgások, tágitja a hajszálereket az arcon és a nyakon, agresszivitást okoz, meghosszabodik a reflex reakcióidő.Hosszútávon máj- és hasnyálmirigy károsodást és fertőzésekre való hajlamot okoz, növekszik a szív és érrendszeri betegségek esélye, idegrendszeri károsodást idéz elő stb. Ismeretes a DELIRIUM TREMENS mint alkoholmegvonásos tüneteggyütes, amit vizuális hallucinációk, felemelkedett testhőmérséklet, epilepsziás roham, eszméletvesztés jellemez.
Alkohol intoxikációkor a légzőközpont leáll és bekövetkezhet a halál (ennek az esélye nagyobb ha az alkoholt nyugtatókkal kombinálják).
NYUGTATÓK - kis mennyiségben feszültség oldásra, nagyobb mennyiségben alvásra, még nagyobb adagban kómához és halálhoz vezethet. Elvonási tünetei a hányinger, hányás, gyengeség, rosszkedv, depresszió, szorongás stb.
OPIÁTOK (opim, morfium, kodein, heroin, metadon) - elsősorban fájdalomcsillapitó, nyugtató, altató és köhögéscsillapitó hatásuk van. Ha injekció formájában kerül a szervezetbe azonnal eufóriás állapotot, extatikus melegérzést, néha hányingert és a pupillák összehúzódását (gombostűfejszemeket) idéz elő. Megvonásos tünetei a nyugtalanság, szorongás, verejtékezés, felgyorsult lélegezés, izomrángások, láz, hányás, hasmenés, étvágytalanság, hasi görcsök, magas vérnyomás, dehidráció. Túladagoláskor az agy légzőközpontja erős gátlás alá kerül (megbénul a légzőközpont) és bekövetkezhet a halál, ez leginkább alvás ideje alatt történik azoknál akik átmenetileg elvonáson vannak és amikor ismét visszatérnek a drogfogyasztáshoz.
SERKENTŐSZEREK - stimulálják a központi idegrendszert, vérnyomás emelkedést, szaporább szivdobogást, a cselekvéskéztetés és élénkség növekedését, a gondolkodás felgyorsulását eredményezik.
KOKAIN (snow) - lokális érzéstelenitő, mámoros jóllétet, magabiztosságot okoz, serkenti a központi idegrendszer magasabb központjait, és evégett a drogélvező izgatotabb, energikusabb, beszédesebb lesz. Kis adagban kézteti a motoros cselekvés koordinációját, nagyobb adagban görcsös mozdulatokat, vérnyomás emelkedést, szaporább szivdobogást, agresszivitást okoz. Intoxikált állapotban zavartságot, összefügéstelen beszédet, hallucinációkat, agresszivitást idéz elő. A tünetek gyengülésével az emberek depresszióhoz hasonló, rohamszerű fejfájással, szédüléssel és ájjulással kisért állapotba kerülnek.A kokain legnyilvánvalóbb veszélye a túladagolás, amikor az egyre nagyobb adagok a légzőközpont serkentésétől fogva és végsőfokon a légzőközpont gátlásán keresztül légzéselégtelenséget és halált okoz. Ugyanúgy leállitja az izzadást, és igy a test megállithatatlan felhevülésével agygörcsöket és végül szintén halált okoz.
AMFETAMIN (speed) - stimulál, a kokainhoz hasonlóan csökkenti az étvágyat, nagy mennyiségben pszihózist, álmatlanságot, éberséget, tetrekészséget, vérnyomás emelkedést, gyorsitja a szivdobogást, pupilla tágulást és hangulatjavitást idéz elő.A hatás után lelki és testi kimerültség következik.
KOFFEIN (kávé, tea, csokoládé) - fokozza az élénkséget és éberséget, valamint a motoros aktivitást, csökkenti a fáradságérzetet, rontja az alvást, fokozza a gyomorsav kiválasztását.
Nagyobb adagban (2-3 csésze filteres kávé) nyugtalanságot, idegességet, szorongást, gyomorpanaszokat, izomrángásokat, szapora szivverést és szivritmuszavarokat okoz.Intoxikációkor (1oo csésze kávé) epilepsziás rohamot okozhat. Megvonásos tünetei a fejfájás, fáradság és depresszió.
NIKOTIN - először is stimuláló, majd depressziós hatása van a központi idegrendszerre.Intoxikációkor undor, hányás, zsibbadás, vérnyomás emelkedés, szivdobogásérzés, gyomorfájás, először pupilla összehúzódás később pupillatágulás, testhőmérséklet csökkenés, gyengeség jön létre.Megvonásos tünetei az ingerlékenység, fokozott étvágy, alvászavar, lelassult anyagcsere folyamat, gondolkodási zavar stb.
HALLUCINOGÉNEK (LSD, ecstasy, marihuána, hasis) - a szenzoros észlelést befolyásoló, felfokozott percepciót, illuziókat és halucinációt okozó anyagok.
LSD - vizuális és auditiv észlelési zavarokat, napba való nézéskor különös élményátélést, összekeveri a különféle modalitású érzéseket (pl. a szinek hallhatóvá vagy érezhetővé válnak), pupilla tágulást, izzadást, remegést, szaporább szivdobogást, a mozgáskoordináció elvesztését, a jelen nem lévő dolgok észlelését idézi elő.
CANNABIS (MARIHUÁNA, HASIS) - a leghatékonyabb cannabis változat a HASIS, a leggyengébb pedig a MARIHUÁNA. Kis mennyiségben laza és emelkedett hangulatot teremt, fokozza az elmélkedésre való hajlamot, sokszor gyanakvást, nyugtalankodást és ingerlékenységet idéz elő, hatása alatt lassitja az idő múlásának érzését, a szemek kivörösödnek (tágitja a szem kötőhártya ereit), szapora szivverést és vérnyomásemelkedést, megnövekedett étvágyat, szájszárazságot, szédülést és hányingert okoz. Magas adagban vizuális torzulást, az elmehasadástól való félelmet az ún. cannabis eredetű pszihózist és pánikreakciót idézhet elő főleg az érzelmi és lelki gondokkal küzdő egyéneknél. Megvonásos tünetek: hőhullámok, étvágytalanság, orrfolyás, izzadás, hasmenés, csuklás. Az intoxikációs állapotban csökken a komplex szenzomotoros képesség, károsodnak a mentális (intelektuális, kognitiv) funkciók, csökken az emlékezőtehetség főleg a frissen szerzett információk visszaidézése, növekszik a tüdőbetegségek iránti hajlam (több kátrányt és benzopirént tartalmaz), férfiaknál csökken a tesztoszteronszint és csökken a spermák száma és mozgékonyképessége, nőknél rendszertelen peteérest okozhat, csökkenti az imunrendszert.
A különböző drogok közös vonása, hogy mindegyik végső szinten az agy jutalmi központjára hat, csak más és más úton .Ez elmélet szerint a rendszeres drogfogyasztók jutalmi deficit szindrómában szenvednek, ami azt jelenti, hogy agyi jutalomközpontukat egyszerű, hétköznapi események nehezen tudják működésben hozni, különösen stressz esetén.
A drogfüggőség gyógykezelése igen összetett, és sajnos sok esetben hatástalan folyamat minden erőfeszités ellenére, ami alatt legtöbbször a gyógyszerekkel való kezelést, a psziho-, viselkedés- és szociokultúrálisterápiát értelmezünk. Előtérbe kell helyezni, hogy a pszihoaktiv szerek okozta zavarok gyógyitásának legjobb és legmegfelelőbb módja, mint minden betegségnél, a megelőzés (prevenció), melynek nemcsak az iskolákat kell érintenie, hanem a munkahelyeket, különféle klubokat és a közösségi létesitményeket is, mivel a probléma a gyerekeken kivül a felnőtteket is érinti. Léteznek érdekes és igen tartalmas edukációs, felvilágositó közösségi megelőzőprogramok, melyek a droghasználattal szembeni alternativákat helyezik előtérbe, valamint a potencionális használó lelki állapotának rendezését és kortárskapcsolatait célozzák meg. A prevencio irányulhat az egyénre (pl. a drogok kellemetlen következményeiről való felvilágositás formájában) a családra (a szülői kézségek fejlesztésével és a család működésének erősitésével) a kortárscsoportra (a kortárscsoport értékrendjeinek és normáinak átértékelésével vagy a kortársnyomással szembeni ellenállás kialakitásával), az iskolára s végül a közösségre. Az alkalmazott módszerek és a célcsoportok szakszerű összeállitásával ezek a programok állandóan jelen kell hogy legyenek a gyrekek, serdülők életében és folyamatosan küldjék feléjük üzeneteiket. Főleg nagyon fontos a serdülők tudatositása és felvilágosítása, mivel a serdülőkor a legérzékenyebb időszak a személyiség kialakulásában és a pozitiv értékrendek kialakitásában. S nem utolsósorban a szülőnek megfelelő, érett hozzáállása kell hogy legyen a gyermeknevelésben, legfőképpen a serdülő-gyermek iránti viszonyában. Végül meg kell emliteni, hogy a droghasználattal többszörösen megnő a veszély, a két igen súlyos és gyógyithatatlan betegség, a HIV- és a Hepatitis B virusfertőzés iránt.