Ha Ön azon gondolkodik, vajon gyermeke a megfelelő tempóban fejlődik-e, akkor gondoljon végig néhány alapvető szabályt.
-Igény szerint szoptat, úgy hogy a vékonyka gyermeke elegendő tejhez jut?
-Néha gyakrabban mellre teszi gyermekét csak, hogy a „szája be legyen tömve" azért, hogy nyugodtan beszélgethessen a barátnőjével? (Mindnyájan megteszszük, és megfelelő mértékben alkalmazva, ez rendben is van. Ez ugyanis az egyéves koron túli szoptatás egyik örvendetes kísérőjelensége, de azért ne vigyük túlzásba.)
-Kisgyermeke akármikor bekaphat valami harapnivalót? Ahogyan a macskának is kiteszi az ételt, úgy a gyermeknek is az egész nap a tányérjában hever az étel, hogy egyen, ha éhes?
Az ételnek a még kissé ügyetlen ujjacskák számára egyszerűen megmarkolhatónak kell lennie. A gyerekek közül néhányan kifejezetten utálják, ha kanállal etetik őket, és csak akkor fognak hozzá az evéshez, ha az étel a tiszta asztalon vagy az etetőszék tálcáján fekszik és egyedül ehetnek - többnyire a szép ezüst étkészlet nélkül.
Sokkal tudatosabban kell kiválasztani a táplálékot, amit otthon tartunk és amivel gyermekünket megkínáljuk. Ha túlsúlyos a gyermekünk, akkor ki kell iktatnunk a fehér lisztet és a cukrot a háztartásunkból. Egy dundi gyermeket biztos, hogy nem kell kanállal etetni, hagyjuk nyugodtan egyedül enni.
Ha szívesen süt, akkor talán itt az idő, hogy édes házisütemények helyett teljes kiőrlésű liszttel készült kenyeret és különféle rakott ételeket kínáljon főfogásnak. Felfedezheti, milyen finom a sovány hús, a nyers zöldség és a gyümölcsdarabkák, ha azokat főétkezések között bekapkodják.
Egy gömbölyű gyermeknek semmi szüksége a zsíros tehéntejre, vagy egyáltalán bármilyen más tejre, az Ön tején kívül. (A zsírszegény tej alacsony rendű táplálék, megfosztva a zsírban oldódó vitaminoktól. Akkor már inkább egyáltalán ne igyunk.)
Figyeljen arra, hogy gyermeke kevés nagyon édes gyümölcsöt egyen, helyettük kínáljuk meg élénk színű paradicsommal, répával, édes piros paprikával. Ha biztos abban, hogy gyermeke minden tekintetben jól ellátott, azaz nyugodtan ehet bármit, mert az mind egészséges, ami otthon van, illetve szophat, amikor csak akar - de ennek ellenére még mindig az a véleménye, hogy gyermeke „túl vékony" vagy „túl kövér", akkor arra kérném, hogy csak egyetlen dolgot változtasson - méghozzá azt, ahogyan gyermekének kinézetét leírja. Mondja azt, hogy pontosan megvan a mérete és élvezze gyermeke méretének előnyeit. Örüljön az idősebb emberek kedves dicséretének, amivel molett gyerekét illetik! Korábban főleg a kövér gyerekek voltak azok, akik túléltek, így talán könnyebben élvezi majd gyermekét olyannak amilyen. Ezen kívül egy kerek gyermek, akit szeretettel és egészséges ételekkel veszünk körül, idővel vékonyabb lesz.
Vagy örüljön, hogy vehet magának néhány új ruhát, mert gyermeke a „kicsik" közé tartozik, így az előző évi téli holmik még mind jók rá.
Lazítson és örüljön, hogy gyermeke olyan amilyen! A méret az csak egyike a sok-sok tulajdonságnak, amivel gyermeke rendelkezik.
Az egyetlen személy, aki a hosszan tartó szoptatás alatt „túl kövér" lehet, az csakis az anya. Addig, míg a baba kicsi, és sokat szopik, örülünk, hogy mindent ehetünk, amit megkívánunk és mégsem hízunk. Később azonban, amikor a gyermek már kevesebbet szopik és kezdi érdekelni, mit esznek a nagyok, akkor bizony oda kell figyelnie a kalóriabevitelre, és többet kell mozognia (ami egy eleven kisgyermek mellett nem is olyan nehéz).
Gabi Eugster
Részlet Norma Jane Bumgarner: Wir stillen noch (Még szoptatunk) című könyvéből
Fordította: Somogyi Boglárka
ANYUCIKNAK, APUCIKNAK! |
|||
A legegyszerűbb módszer ennek megítélésére az ún. Broca féle képlet használata, melyben a centiméterekben kifejezett testmagasságból kivonunk százat és az így kapott értéknek a 10 %-át és ez fogja jellemezni az ideális testsúlyt. A súlyfelesleg mértékének megítélése a testtömegindexet használjuk: Relatív túlsúly: BMI>27.5 kg/m2 (20%) (27.5 kg/m2 BMI esetén 20%-os, 27.5-30 kg/m2 BMI esetén 20-40%-os, 30-40 kg/m2 BMI-nél 40-200%-os súlytöbblet észlelhető.) |
|||